DA-Vision
view counter

החטא ועונשו

מאת: 
אלמוג יעקובי
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
03.03.13

לאחר עונה נפלאה בשנה שעברה החליטו השנה בצד הנשי של הפועל גליל עליון בכדורסל להסתער על ליגת העל בכל הכוח. ארבע זרות אמריקאיות הובאו למטרת השתלבות בין חמש הראשונות בליגה שיקנה כרטיס לבית העליון, משאבים רבים מכספי המועצה נוצלו לשם כך והקבוצה יצאה לדרך.

כבר בקיץ הזהרתי וטענתי שלהחלטה של קבוצת הנשים לשחק בליגת העל אין מקום מקצועי ומדובר בצעד לא ענייני שיוביל ליותר נזק מתועלת. היו אנשים שהתייחסו אליי ולטור ההוא כאל אויבי הכדורסל הגלילי, נביאי זעם שכל מטרתם להרחיב את מחלקת הנשים ולהרע לנוטלים בה חלק.

לצערי דבריי שהוצאו אז מהקשרם הוכיחו את עצמם כנכונים לאורך כל העונה כששחקניות תוצרת כחול-לבן הפכו לאפיזודה מקרית על המגרש בגליל ובעיקר שימשו על תקן מעבירות כדורים לאמריקאיות.

כעת לאחר שהקבוצה ירדה ליגה ורגע לפני חצי גמר גביע הגיע הזמן לנתח את הכישלון ונעשה זאת בצורה מסודרת תוך מעבר על כל חלקי הקבוצה מלמעלה עד למטה.

 


לאחר שירדה ליגה ורגע לפני חצי גמר גביע, הגיע הזמן לנתח את הכישלון. קבוצת הנשים של הגליל העליון


 
 
ההנהלה
אין כמעט מילה רעה שאפשר להגיד על שני האנשים הדומיננטיים בניהול הקבוצה – היו"ר תום פלינק והמנהלת עינת קורן. הם מקדישים שעות רבות מזמנם, דואגים לשחקניות לכל הדברים מקטן עד גדול ומנסים כמיטב יכולתם לנווט את הספינה למים רגועים. אם זאת יש להם גם אחריות על איכות הזרות שהגיעו, על צוות אימון חסר כל ניסיון ברמות הללו ולא פחות מכך על עיסוק אובססיבי אך ורק בטופ של מחלקת הבנות, תוך התעלמות מוחלטת מהבור הפעור בשכבות הצעירות, אך בזה ניגע בהמשך.
 
 
המאמן
עידן ביר הוא מאמן כדורסל טוב. את ההישגים שלו אי אפשר לקחת ממנו וגם לא את הידע, אך חלקו בכישלון העונה הוא ככל הנראה הגדול ביותר. מאמן בליגת העל שכמעט מחצית מהסגל שלו מורכב מזרות חייב להיות מסוגל לתקשר איתן בצורה ישירה, בטח כשהן השחקניות החשובות והדומיננטיות ביותר בפאזל. אובדן השליטה על הקבוצה בהתרסקות בחודשיים וחצי האחרונים וחוסר היכולת לעצור את הסחף הם תעודת עניות בדרכו להפוך למאמן לגיטימי בצמרת כדורסל הנשים בישראל.

כמאמן עשה עידן ביר את הטעות הגדולה ביותר בסוף השבוע האחרון כאשר מספר ימים לפני משחק חצי גמר גביע איפשר לעיתונאי למשוך אותו בלשונו ולהוציא ממנו הצהרה מעליבה כלפי הזרות של הקבוצה ורמיזה גסה לגבי רמת הישראליות בסגל.

בכל הדברים הללו יש משום בריחה מאחריות, שכן את הסגל הרכיב הוא עצמו ואת מרבית הישראליות בסגל אימן במספר מסגרות בשנים האחרונות, כך שחוסר היכולת שלהן (האם באמת?) להשתלב ברמה הגבוהה ביותר היא בידיים שלו. גם ההצהרה שלו כי ימשיך בתפקיד עוד שנים רבות היא שחצנית ומהווה בריחה מוחלטת מכל אחריות על המצב של הקבוצה.

ההופעות המביכות על הקווים שכללו השתוללויות חסרות שחר ופסקי זמן מגומגמים רק מעלים את הספק האם עידן ביר עשה את הקפיצה לבמה של הגדולים מוקדם מדי.

 


עשה את הקפיצה לבמה של הגדולים מוקדם מדי. עידן ביר


 
 
הזרות
לא ידוע לי מי ומה עמד מאחורי בחירת הזרות של הקבוצה הגלילית השנה בתוך מערכת שאיש מאנשיה לא היה בעמדה הזו קודם. לקבוצות מנוסות יש רקע, ידע וקשרים שמאפשרים הבאת זרות והרכבת פאזל אנושי שיתאים לצרכי הקבוצה, אך בקבוצה צעירה כמו הגליל האנשים שקיבלו את ההחלטות אמנם הסתמכו על מעקב מוקדם ומגבלות תקציב אך ככל הנראה לא הצליחו להביא בחשבון את כל הפרמטרים המורכבים של בחירת זרות בקבוצה.

ארבע האמריקאיות שנחתו בסופו של דבר בגליל התבררו כלא יותר משחקניות משלימות וחסרות שליטה שלא יכולות גם הן בגילן הצעיר להתמודד עם מצב כל כך מורכב של קבוצה שנאבקת על חייה.

מלבד קריסטין פלורס שהרוויחה ביושר חוזה לעונה הבאה (ככל הנראה) באחת מקבוצות הליגה הטובות יותר אף זרה בגליל לא הותירה רושם על אנשי הכדורסל כולל הגברת קרטר שהתעסקה בעיקר בטור הנקודות האישי שלה ופחות בקבוצה עצמה. הזרות הגליליות גם איבדו יחדיו ממוצע של מעל 11 כדורים למשחק, מוגזם ומופרז ממי שאמורות להיות שחקניות חיזוק.

אין ספק שבגליל טעו בהחלטה ללכת על ארבע זרות ואת זה מוכיחים יותר מכל הנתונים של בריטני קרטר שסתם תפסה מקום של ישראלית על המגרש, אך לנושא הכאוב הזה נגיע בפסקה הבאה.

 


הרוויחה ביושר חוזה לעונה הבאה (ככל הנראה). קריסטין פלורס


 
 
הישראליות
בכייה לדורות. לא יותר ולא פחות. הזדמנות חד פעמית לתת במה לשחקניות ישראליות בפיסגת כדורסל הנשים הישראלית נזרקה לפח מדי שבוע. מלבד ענבר לברון שקיבלה (ולקחה) את ההזדמנות שאר הכחולות-לבנות בסגל הגלילי היוו לרוב קישוט נחמד לספסל ולא יותר מכך.

נכון, המקומיות של הגליל סובלות לרוב מליקויי יסודות חמורים (שמעניין מי אחראי עליהם) אך הגיע להן הרבה יותר מאשר להיות סטטיסטיות בהצגה כל-אמריקאית. הן אלו שהעלו את הקבוצה ליגה, הן אלו שהקהל מתחבר אליהן ורוצה לראות והן אלו שברגעי משבר היו יכולות עם הזהות וההקרבה הגלילית המפורסמת להוציא את העגלה מעט מהבוץ.

 


הוכיחה שמקומה בליגת העל. ענבר לברון

הישראליות של הגליל כולן גם יחד תרמו השנה פחות מ- 14 נקודות בממוצע למשחק, נתון עלוב ומעליב. הן שיחקו ממוצע של 78 דקות למשחק ביחד שזה פחות משני מקומות על המגרש, כשאם מורידים את ענבר שבהחלט עשתה את שלה נשארו שאר הישראליות של הגליל עם 45 דקות!!! כלומר כל הישראליות של הגליל מלבד ענבר לברון קיבלו ביחד עמדה משותפת על המגרש וחילקו בה את הדקות ביניהן. לא במקום ולא ראוי לאזור שחורט כבר שנים על דיגלו תוצרת מקומית, אהבת הארץ וגאוות יחידה של בני ובנות הגליל במקום בו גדלו.

 


הישראליות משחקות יחדיו 78 דקות בממוצע למשחק. דר שנפ וענבר לברון על המגרש יחד עם שלוש זרות
 


 
 
המסקנות
בקיץ האחרון בקרב על התקציב מהמועצה זכתה קבוצת הנשים בתקציב כפול מזה של העונה שעברה. במקום לקחת את התקציב ולהשקיע אותו בחומר מקומי איכותי עם מעט חיזוק זר במקומות הנכונים (ע"ע קבוצת הגברים) העדיפו בקבוצת הנשים לזרוק את הכסף לפח על ארבע זרות. כל ילד רך בכדורסל יודע שהשקעה בזרות איננה מצדיקה ומחזירה את עצמה. שחקניות מקומיות שהיו מקבלות דקות העונה אולי היו גם כן יורדות ליגה, אך היו צוברות ניסיון קריטי בהתמודדות ברמה הזאת כך שבחזרה הבאה של הגליל למרכז הבמה הן היו יכולות לשמש שחקניות מפתח ולא שוב לבהות מהספסל בעיניים כלות בעוד ארבע אמריקאיות מתמסרות בינן לבין עצמן וחושבות רק מתי תסתיים העונה ואפשר יהיה לחזור הביתה לארה"ב ולעונת ה- WNBA.

בשביל שזה יקרה היו צריכים בגליל דמות כריזמטית ומנוסה על הקווים, אך במקום להביא מאמן ותיק שיודע להתמודד עם לחץ, זרות, תקשורת ועוד ולצידו לתת לעידן ביר להשתפשף כעוזר עד שיהיה מוכן לתפקיד, נתנו בגליל את התפקיד לעידן והוא כמובן שמח לקחת ושילם ביחד עם הקבוצה מחיר מקצועי לא פשוט עקב כך.

לקבוצת נשים בגליל יש זכות קיום, אולי אפילו בליגה הבכירה ביותר אך כדי שזה יקרה צריכים במחלקת הבנות הגלילית לקבל מספר החלטות כואבות ולא נעימות.

 


לקבוצת נשים בגליל יש זכות קיום. הקהל הגלילי באולם הפיס בכפר בלום


 
 
לאן עכשיו?
תחילה לעונה הבאה – על קבוצת הבוגרות לכבד את מה שהתרחש על המגרש ולרדת שוב לליגה הלאומית גם במידה ויוצע לה להישאר בכל זאת בליגת העל, מה שלא מופרח בהתחשב במספר הקבוצות הקיים ואטרקטיביות הליגה שנשחקת ונעלמת משנה לשנה.

את הסגל צריך לעדכן ולשנות. ענבר לברון הוכיחה את מקומה כשחקנית ראויה בליגת העל והיא צריכה לקבל את ברכת הדרך ולמצוא קבוצה חדשה שתדע להפיק את המיטב מהכישרון שלה. שאר הסגל הישראלי צריך להישאר ולהתבסס על השחקניות המקומיות הנהדרות שצמחו בגליל וזה בתנאי שהן יקחו אחריות וישפרו את החוסרים המשמעותיים מדי במשחק שלהן.

ניתן אפילו לחזק את הסגל בישראלית ותיקה בכירה שתתרום לסגל הצעיר מניסיונה ותשרה קצת רוגע על מערכת קצת נלהבת, נחפזת ופרועה מדי.

השלב הבא (ואולי בעצם הראשי) צריך להיות בנייה חדשה ורחבה של מחלקת בנות גלילית מפוארת שתגדל שחקניות בקצב חד-שנתי ולא פעם בעשור כפי שקורה כרגע. לאגודה כמו גליל עליון צריכה להיות קבוצת בנות אחת לפחות בכל שכבת גיל (ילדות, נערות ב', נערות א') וזה מבלי שמספר מצומצם של נערות מותשות מתרוצצות בין הליגות השונות כמו תרנגולות ערופות ראש ולא תמיד יודעות כבר נגד מי הן משחקות ובאיזה מסגרת. ריבוי המסגרות הנוראי הזה הוא הגורם הראשי לכך שלמרבית שחקניות הבית הגליליות יש ליקויים חמורים ביסודות אלמנטריים של המשחק, מכיוון שנערה שמשחקת שלושה משחקים בשבוע לא באמת יכולה להתאמן ולהשתפר בדברים החשובים.

אם במחלקת הנשים בגליל יחליטו ללמוד מהטעות, לנצל את ההזדמנות לבנות את הקבוצה מחדש ולחזור בעתיד לליגת העל מוכנות וראויות יותר כולם ירוויחו. אם לא? אז נמצאה שיטה מעולה לבזבוז כספי המועצה.
ובנימה זו – בהצלחה בחצי גמר הגביע ביום שלישי! תנו לישראליות לשחק כדי שיצברו ניסיון במעמדים כאלה. זה יועיל לקבוצה הרבה יותר מאשר גמר מקרי שלא יצביע על כלום.

 


אלמוג יעקובי

מדרסי העטלף
view counter

אפשרויות לתצוגת תגובות

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
לאחר בחירה באפשרות התצוגה הרצויה, יש ללחוץ על "שמור הגדרות".

לאלמוג

צודק בכל מילה שכתבת פה!

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

כתבות אחרונות


כדורגל: החתמות ראשונות בקרית שמונה

עירוני קרית שמונה עם החתמות ראשונות לעונה. החלוץ הברזילאי, לוסי מרינאו, יגיע מהפועל חדרה. השוער דז'וגאס ברטקוס...
אורי שמיר  9.7.20 | 21:26

במלכיה תרגלו חדירת מחבלים

בקיבוץ מלכיה התבצע תרגיל של כיתת הכוננות שבו תורגל תרחיש של חדירת מחבלים לתוך הישוב.
אבנר לוטן  9.7.20 | 18:15

הצלחה גדולה בגביית הארנונה בק"ש

על פי הנתונים שפרסמה עיריית קרית שמונה, גביית הארנונה בשנת 2019 היתה גדולה ב-2.2 מיליון שקלים מהתחזית שפורסמה בתקציב...
אבנר לוטן  9.7.20 | 18:10

עוד עונה כזו - ואבדנו

הטעויות החוזרות והנישנות בהתנהלות של עירוני קרית שמונה בשנים האחרונות הביאו למצב, שבשלוש מחמש העונות האחרונות היא...
אורי שמיר  9.7.20 | 16:00

כדורסל גברים: החתמה ראשונה לגליל

הפועל גליל עליון החתימה הערב את הסנטר גבי צ'אצאשוילי בן ה-21, שחוזר לשחק אחרי החלמה מפציעה ממושכת.
אורי שמיר  8.7.20 | 21:45
כל המשקאות עליהם אתם רק חולמים במבחר עצום ובמחירים ממש נמוכים. כולם זורמים ליין בעיר קריית שמונה!
view counter
צ'יז פיצה - Cheese Pizza
view counter
סיקור הספורט המקיף ביותר בצפון. פרסום ומיתוג איכותי לקבוצות ומועדוני ספורט ולכל סוגי העסקים. גליל עולה - אתר הספורט של הצפון
view counter