זקוקים לחנות מחשבים איכותית עם שירות התקנות מקצועי ואמין? פתרונות מחשוב וסלולר לבית ולמשרד. LP מחשבים לאנשים שבאמת אוהבים מחשבים
view counter

עסקת המאה לא תמלא את היציעים

מאת: 
אורי שמיר
בשם: 
גליל עולה
תאריך: 
22.07.19

ההחלטה של עירוני קרית שמונה למכור כרטיסי מנוי במאה שקלים, היא מבורכת מבחינה חברתית ותדמיתית - אך לאורי שמיר יש השגות בעניין ורעיונות אחרים להביא יותר קהל ליציעים בקביעות.

*. כל התמונות צולמו ע"י פושקו

ביום שלישי שעבר עלה בעמוד הפייסבוק של עירוני קרית שמונה פרסום עם מסר מסקרן: "מחר תתעוררו למהפכה". הרבה אנשים חשבו בכל מיני כיוונים, למחרת בבוקר התברר שהמהפכה המדוברת היא בסך הכל קשורה למחיר אטרקטיבי שמציעה הנהלת הקבוצה לרוכשי מנויים. מאה שקלים בלבד – זה מחיר המנוי המוצע למגוון אוכלוסיות – נשים, ילדים, נערים, חיילים, סטודנטים ונכים – בעוד שמנוי לגברים נותר על מחיר של 450 שקלים. אין ספק שמדובר ביוזמה שעל פניו היא מבורכת, היא כזו שמאפשרת להרבה מאוד אוכלוסיות לצפות ב-13 משחקי ליגה, 3-5 משחקי פלייאוף וגם משחקים בגביע הטוטו. מחיר ממוצע לכרטיס – כמעט חינם. גם מחיר של 450 שקלים לגברים הוא מחיר אטרקטיבי בסך הכל, כזה שיוצר מחיר ממוצע של פחות מ-30 שקלים למשחק. המטרה הנעלה של היוזמה הזו היא להביא קהל גדול למגרשים. האם היא תצליח? הלוואי שכן, אך אני סקפטי. מדוע? על כך בפסקה הבאה, לא לפני שאמשיך בהבהרה: הכתוב בטור הזה לא נכתב כדי להתנגח באף גורם הקשור להנהלת המועדון, אלא רק ממקום של הבעת דעה ורצון לראות את הקבוצה עם יותר קהל ביציעים. גם אם אין הסכמה על הדרך ועל המדיניות – אחרי הכל מדובר בספינת הדגל של הכדורגל באצבע הגליל, לכן חשוב לרכוש מנויים ולתת לבעלים איזי שרצקי יותר אנרגיות וסיבות להשקיע במועדון.

 


גם אם הדעות חלוקות, חשוב לרכוש מנויים. אוהדי עירוני קרית שמונה
 

מחירי המנויים ומחירי הכרטיסים הם לא אלה ששמים מחסום בין אוהדים רבים לקבוצה. לזכות הנהלת עירוני קרית שמונה ייאמר, שלאורך כל העונות בליגת העל, היא התמידה למכור מנויים במחירים הנמוכים ביותר בליגה, כמעט בכל עונה היו משחקים שההנהלה אפשרה כניסה חופשית לכולם – כולל לאחר הזכייה בגביע המדינה, הקבוצה אפילו מכרה מנויים ב-20 שקלים, ובכל זאת – הקבוצה לא הצליחה לייצר גרעין גדול של לפחות 1,500 אוהדים קבועים בכל משחק ביתי וכמות קבועה של מאות אוהדים שמתלווים למשחקי החוץ בצפון. העובדה שלמשחק ההישרדות בסכנין ליוו את הקבוצה כ-150 אוהדים לסכנין ולמשחק פתיחת העונה לפני שתי עונות – משחק "ביתי" מול מכבי ת"א שהועבר לאצטדיון בעכו – הגיעו פחות מ-300 אוהדים של קרית שמונה, למרות שהמשחק נערך במהלך החופש הגדול. גם במשחקי הבית האחרונים של העונה שעברה, שבהם ניתנה כניסה חופשית – היציע המרכזי של אוהדי קרית שמונה היה רחוק מלהיות מלא, אפילו שבאחד מהמשחקים התקיים הפנינג פורים והיה על כך פרסום מקדים. מה כל זה מוכיח? שהמחיר הוא לא הפקטור בעניין הזה. בעצם כן, יכול להיות שבגלל שמחירי הכרטיסים והמנויים נמוכים ובגלל שניתנו הרבה כניסות חופשיות למשחקים, הקהל לא מספיק מעריך את המוצר ומתייחס לקבוצה כאל מובנת מאליה. יכול להיות שאם המחירים היו גבוהים יותר, המוצר היה מקבל ערך גבוה יותר אצל קהל היעד. 

 


הרבה קרחות ביציע, למרות הכניסה החינמית לכולם. חלק מיציע אוהדי קרית שמונה במשחק מול הפועל רעננה, במחזור הלפני אחרון של העונה האחרונה

מחיר מנוי כל כך זול, יגרום לרבים לרכוש מנוי ולהגיע למשחקים בודדים – כשבחלק מהמשחקים חלק מאותם מנויים עוד עלולים לעודד את הקבוצה היריבה, שנחשבת מבחינתם ל"אהבה הראשונה שלהם", ובמקרה הגרוע יותר – מחיר מנוי כזה, פותח פתח לפעולות ספסרות.  כדאי להביא קהל יותר גדול – וחשוב מכך, מחויב להצלחת הקבוצה, ולא כזה שמגיע רק כשהקבוצות האטרקטיביות עם הקהלים הגדולים מגיעות צפונה, מוטב היה להנהלת עירוני קרית שמונה למצוא את הדרכים לתמרץ אוהדים להגיע לכמה שיותר משחקים – לדוגמא, הענקת פרסים או שוברי הנחה לאוהדים מתמידים, קיום הגרלות ומשחקונים בשיתוף הקהל, מתן תקציבים לאוהדים לרכישת אביזרי עידוד – וע"י כך לגרום ליותר ויותר ילדים ובני נוער שרוצים לעשות שמח להיות חלק מהעניין, הסעות מיישובים מרוחקים בתשלום מסובסד, חיוב שחקני מחלקת הנוער להגיע למשחקים ואפשרות למכירת כרטיסים בהוזלה לבני משפחותיהם - ועוד כל מיני פעילויות שיווקיות ופרסומיות שיעוררו את הקהל הצעיר.  

 


קהל צריך לקבל סיבות להגיע בכל משחק, בלי קשר למצב הקבוצה בטבלה

 

הסוגייה הזו של מיעוט הקהל, היא סוגייה שמהווה נעלם גדול לרבים. על פניו, לקבוצה הצפונית במדינה, זו שאין מסביבה בטווח הקרוב אצטדיונים שמארחים משחקים בליגת העל, אין שום סיבה שלא יהיה קהל גדול ביציעים. אחרי הכל, מדובר בקבוצה שיצרה יציבות ניהולית ופז"מ בליגת העל, האצטדיון לא מפנק ולא מפואר – אך בהחלט ניתן לצפות בו מכל פינה ולהיות קרוב לעניינים, ועדיין – למרות הצלחות גדולות בדמות זכיות בתארים והופעות במפעלים אירופאיים, עירוני קרית שמונה לא הצליחה לבנות גרעין גדול של קהל לאורך זמן. ברור שהצלחות גורמות ליותר אנשים להתחבר לקבוצה וללכת אחריה – זה קורה בכל מקום, ובכל זאת – אחרי כל כך הרבה שנים בליגת העל, מאכזב לראות שעירוני קרית שמונה לא הצליחה לבנות גרעין גדול של אוהדים. הרבה אוהדי כדורגל בעיר, שאותם שאלתי על הסוגייה הזו ודנתי עמם עליה, הפנו את האצבע לסיבה שהקבוצה לא מייצרת הזדהות. העובדה שלאורך השנים לא היה בה אפילו שחקן אחד משמעותי בן העיר קרית שמונה, העובדה שהרבה כדורגלנים שגדלו במחלקת הנוער מגיל צעיר ונחשבו לשחקנים מצטיינים מצאו את עצמם נדחקים בקבוצת הנוער או בקבוצת הבוגרים לטובת צעירים שהגיעו ממקומות אחרים, המדיניות של השבחת שחקנים שמגיעים מבחוץ ומכירתם לקבוצות אחרות – כל אלה גורמים לרבים לא להתחבר לקבוצה.

 


דוגמא לאוהד מסור בכל מצב. נמרוד מלכה 

דווקא בעונה כזו, אחרי ארבע עונות שחונות, עונה שבה יש בליגת העל שלנו שלוש קבוצות עם תקציבי מינימום שיבנו סגלים שמבוססים על צעירים לא מוכרים ומנוסים – כמו הפועל כפר סבא, סקציה נס ציונה והפועל חדרה, כדאי היה לנסות בקרית שמונה ללכת על מהלך של בניית קבוצה עם ביטוי נרחב בסגל (לאו דווקא בהרכב) של שחקנים מהבית – ולצידם להתמקד בארבעה או חמישה שחקני חיזוק איכותיים – כאלה שיעלו את הרמה של הקבוצה ושל השחקנים שלצידם, ועל ידי כך ליצור כאן קבוצה עם זהות גלילית וצפונית. יכול להיות שהיינו רואים בקרית שמונה קבוצה שנמצאת בחלק התחתון, אבל יכול מאוד להיות שהיינו רואים יותר קהל. בשל העובדה של קרית שמונה אפשרויות כספיות גדולות יותר מקבוצות אחרות, אז במקרה והקונספט היה נכשל או טעון שינוי נקודתי בעמדות מסוימת, אפשר לתקן במהלך עונה. אם לקרית שמונה היו יותר שחקנים בני העיר – שחקנים ששווים ליגת על דוגמת אופיר טקיאר, אלון בוזורגי ונאור עבודי, שני נציגי קיבוצים עם פז"מ מפואר בקבוצה בדמותם של השוער דני עמוס והקשר אדריאן רוצ'ט, כשלצידם שחקנים מהסביבה הרחוקה יותר דוגמת שני הנציגים הטריים בבני יהודה ת"א – המגן אמיר רוסתום מריחנייה והחלוץ אריאל לזמי מקצרין, שחקני הגנה בדמותם של עידן נחמיאס מהגולן ואורי דהן מראש פינה ושחקן התקפה בדמותו של רותם חטואל מחצור, כל זה לצד שחקנים נוספים שיש כרגע בקבוצה ולצד שחקני חיזוק איכותיים, היה נבנה כאן משהו שמחבר הרבה יותר את הקהל ויוצר לה בסיס קבוע של מספר שחקנים למספר עונות. 

 

שמחת המנצחים. אלון בוזורגי (מימין) יחד עם עלי כנענה ועמאר אלעדיןיכול היה לתרום שערים וגם להזדהות. אלון בוזורגי במדי מכבי אחי נצרת

הבעיה המקצועית הכי גדולה של עירוני קרית שמונה בעונות הקודמות הייתה התחלופה הגדולה שעבר הסגל בכל קיץ ותחילתו. אם לקרית שמונה יהיה בסיס קבוע של שחקנים, שרץ עם הקבוצה מעונה לעונה, מלאכת בניית הסגל תהיה פחות מורכבת ויותר קלה לחיבור. עוד דבר, שכדאי מאוד לעירוני קרית שמונה לעודד, פתיחה של מועדון נוסף בעיר עם קבוצת בוגרים וקבוצת נוער – מועדון שייתן מסגרת לשחקני בני העיר והסביבה הקרובה, שאינם מתאימים ברמתם המקצועית לליגות הבוגרים או הנוער הבכירות, אך רוצים להמשיך לשחק ולייצג את העיר. פעולה כזו תזכה את עירוני קרית שמונה בהערכה גדולה אצל קהל רב של אוהדי כדורגל, שכאות תודה חלקם גם יגיעו ליציעים. אז כן, יותר קהל זה אומר גם יותר סיכויים לאוהדים שלעיתים יקללו או יביעו מחאות בגלל מצב הקבוצה או בגלל ששחקן כזה או אחר לא משחק מספיק לטענתם, אבל זה חלק מדי.אן.איי של קבוצה עם קהל אוהדים משמעותי וזה עדיף הרבה יותר מהמצב הקיים.

 

דרך חדשה בליגת העל. אמיר רוסתום לצד סוכניו, עורכי הדין שחר גרינברג (מימין) ושי אבני (משמאל)
טוב למחזיקת הגביע ולמאמן עם קבלות כמו יוסי אבוקסיס, לא טוב לקרית שמונה? אמיר רוסתום, לאחר החתימה בבני יהודה ת"א

מגוון מבצעים והנחות במיוחד לגולשי וספורטאי גליל עולה. סופר פארם ביג קרית שמונה
view counter

פרסום תגובה חדשה

CAPTCHA
אתגר זה נועד לוודא שהינך אנושי כדי למנוע "ספאם".
מחפשים עבודה בגליל ובגולן? בואו למצוא את העבודה הבאה שלכם עוד היום! ללוח הדרושים המלא של גליל עולה הקליקו כאן >>
view counter

כתבות אחרונות


העירייה והדי.ג'יי נרתמים למען המתחתנים

לאור המגבלות החדשות על קיום אירועים עיריית צפת מציע סיוע בארגון חתונות ואירועים במרחב הפתוח. התקליטן קובי לוי מכפר בלום...
אורי שמיר  7.7.20 | 9:01

אפשר סוף סוף ליישר את הגב

במרכז הרפואי זיו ביצעו ניתוח ייחודי לתיקון עקמת במבוגר בן 87 שסבל מעקמת קשה, מאז הניתוח הוא שוב יכול ללכת זקוף.
אבנר לוטן  6.7.20 | 15:58

ביד הלשון

במרפאת שירותי בריאות כללית בצפת החלו לטפל לאחרונה בבעייה של לשון קשורה אצל תינוקות. באמצעות ניתוח ניתן לפתור את הבעיה.
אבנר לוטן  6.7.20 | 15:16

קיימות מבורכת במחניים ובצפת

פינות פנאי ממוחזרות הוצבו בבית חולים 'זיו' בצפת ובקיבוץ מחניים על ידי הקרן הקיימת לישראל, כחלק משיתוף פעולה...
אבנר לוטן  6.7.20 | 14:22

מה יפים הלילות בצפת

עיריית צפת יזמה תוכנית לעידוד התיירות סיורים בעיר העתיקה ביום חמישי בערב ויום שישי בבוקר.
אבנר לוטן  5.7.20 | 18:21
מדרסי העטלף
view counter
מבצע על חימום מים בגז. הגיע הזמן להתקדם למערכות גז המתקדמות בעולם! דור אלון גז גליל עליון - אנרגיה חכמה בגליל
view counter
עוגות, עוגיות ומאפים מיוחדים עשויים מחומרי גלם טריים ואיכותיים במיוחד. הגר - קונדיטוריית בוטיק ביתית
view counter